Velkolepá show, Spolek podkrkonošských výtvarníků slavil čtvrtstoletí existence

Stará radnice, kam dorazilo přibližně 200 lidí, včera vpodvečer praskala ve švech. Příchozí se stali svědky obrovské show, která předcházela výroční výstavě Spolku podkrkonošských výtvarníků.

Vzhledem k tomu, že ten letos slaví 25. výročí své existence, měla vernisáž vtipný a veselý průběh, o což se postaral, jako už tradičně, náčelník spolku, fotograf Ctibor Košťál.

„Pětadvacet let v životě lidském je poměrně dlouhé období. Za celou dobu existence prošlo spolkem necelých padesát členů. V současné době je nás dvaadvacet,“ řekl s tím, že osobně představil jednotlivé členy a k pobavení účastníků vernisáže mezi nimi nechal kolovat pouze jednu slunečnici, takže si každý člen spolku užil zhruba pět vteřin slávy. Navíc všichni členové, aby se odlišili od návštěvníků, měli na očích obrovské drátěné brýle.

Náčelník na vernisáži představil několik klíčových situací v životě spolku: dražba nepovedených děl, kolotoč na náměstí, výstup uklízečky při jedné z výročních výstav a ohňostroj. Vše se pro osvěžení paměti konalo i včera. Nepovedené dílo - obraz na sololitu s uraženým rohem, s vyvolávací cenou 43 korun, jehož autorkou je členka spolku Zdena Bočarová, bylo původně vydraženo za 240 korun. S ulomeným rohem pak za tři stovky. Při simulaci kolotoče došlo k nečekané nehodě. Ze soklu byla sražena velká hliněná ruka, dílo Bohdany Hyťhové, které se rozpadlo na kusy.

To už do radnice vtrhla uklízečka v zástěře a s koštětem. „To jsem si myslela, oni si hrají na umělce. Podívejte se na ty jejich mazaniny a ještě mi tady dělají bordel. To není normální,“ čílila se uklízečka a začala zametat zbytky rozbitého díla. Pak všechny vyhnala na Krakonošovo náměstí, kde se konal ohňostroj. „Dělat ohňostroj za tmy umí každý blbec, ale za světla málokdo,“ tvrdil Košťál. Všichni potom byli svědky, jak před starou radnici umístil dvě krabičky, a k nebi se začaly vznášet barevné světlice.

Samostatnou kapitolou vernisáže bylo tradiční losování lístků s čísly, které si u dveří vyzvedlo 174 návštěvníků. První cenu získal Ruda a měl právo se vyfotit s oblíbeným členem spolku. Vybral si Košťála. „Dobrá volba,“ pýřil se náčelník. Druhý z klobouku vylosovaný se zase mohl vyfotit s výhercem první ceny, třetí šťastlivec si užil přeletu nad Alpami (francovkami) a vítězka čtvrté ceny má právo vystavovat se spolkem na výstavě v příštím roce.

Slavnostní chvíle vernisáže umocnilo představení almanachu spolku vydaného k jeho jubileu. Na téměř sto stranách jsou chronologicky seřazené jednotlivé roky ze života spolku a jeho členové. Kmotrem při křtu almanachu se stal akademický malíř Jiří Škopek z Jaroměře. „Připadl mi nevděčný úkol, tedy veřejně udělat něco, co nesnáším. Totiž, abych výtisk almanachu něčím polil a tím sám sebe zničil. Naštěstí se našlo řešení, almanach byl zabalen do igelitu,“ prohlásil Škopek a společně se členy spolku pokřtil jeden výtisk sektem.

Samotná výstava spolku zahrnuje rozmanitou tvorbu jeho členů a je to žánrově velmi pestrá podívaná. Od obrazů, přes sochy, dřevěné plastiky po fotografie či paličkářské práce. Letos se spolek rozhodl, že už nebude pokračovat v tématech, které určovali návštěvníci. Ukázalo se totiž, že loňské téma Počasí bylo nad síly většiny členů. „Zdálo se nám blbé, proto jsme si řekli, že v tom do budoucna nebudeme pokračovat,“ vysvětlil Košťál. Tématu Počasí se zmocnil on, který fotograficky zdeformoval tváře členů a podle výrazu jim přidělil aktuální počasí. Malíř Miloš Trýzna vystavil dva tematické obrazy a vzal to z gruntu. Nazval je …a chčije, a chčije a Vítr a déšť.

Převzato z článku na Trutnovinkách.

Autor textu: Hynek Šnajdar

Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace